Ekologia, oszczędność i niezależność – jeśli te wartości są dla ciebie ważne, z pewnością dobrym rozwiązaniem dla ciebie jest instalacja fotowoltaiczna. Obecnie takie instalacje są w wielu krajach europejskich głównym elementem systemu energetycznego.

Dlaczego instalacje fotowoltaiczne zyskują popularność?

Jak wspomnieliśmy wyżej, wpływ na popularność paneli fotowoltaicznych ma ekologia, finanse i niezależność.

Niezależność

Decydując się na instalację fotowoltaiczną pozostajesz niezależny od zewnętrznego dostawcy prądu i posiadasz swoje własne źródło prądu.

Oszczędność

Jest to inwestycja, która się zwróci po kilku latach. Koszty eksploatacji są bardzo niskie. Poza tym, istnieją różnego rodzaju dofinansowania oraz możliwość odliczenia kwoty podatku dla osób, które decydują się na tego typu ekologiczne rozwiązanie. Trudno obliczyć dokładnie, ile można zaoszczędzić, gdyż wpływ na to mają takie czynniki jak pogoda, rozmieszczenie, ilość i moc paneli słonecznych, ale zdarza się, że rachunki za energię są mniejsze nawet o 90%! Nadwyżki energii można optymalnie zagospodarować. Ma to niemałe znaczenie, zwłaszcza, że obecnie szacuje się, że ceny za prąd mają jeszcze sporo się podnieść.

Ekologia

Wybierając panele słoneczne chronisz środowisko dzięki redukcji emisji CO2. Panele fotowoltaiczne czerpią energię ze słońca, nie potrzebują więc jej pozyskiwać z takich surowców jak na przykład węgiel. Dzięki temu nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów.  Prąd, który wytwarzają, jest czystą energią elektryczną.  Ponadto nie generują dużej ilości odpadów, tak jak to się dzieje w przypadku innych źródeł energii. Dodatkowo, ich zaletą jest cicha praca. Poziom hałasu, jaki tworzą, właściwie nie jest odczuwalny dla ludzkiego ucha.

Elementy projektu instalacji fotowoltaicznej

Wiesz już, że warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną. Teraz czas dowiedzieć się, jakie elementy powinien zawierać jej projekt.

Elementy projektu:

  • panel fotowoltaiczny;
  • falownik;
  • system montażowy;
  • dwukierunkowy licznik energii elektrycznej;
  • okablowanie;
  • system monitoringu wydajności instalacji;
  • zabezpieczenie instalacji.

Chroń środowisko naturalne i oszczędzaj pieniądze wybierając panele fotowoltaiczne jako źródło naturalnej energii.

Pozostałe artykuły

Zobacz również