Jakie są koszty założenia paneli fotowoltaicznych?

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest coraz bardziej popularny. Odnawialne źródła energii są ekologiczne, ponieważ proces ich pozyskiwania nie niszczy środowiska naturalnego, a ich zasoby są niemożliwe do wyczerpania. Energia uzyskana w tej sposób jest darmowa i nadaje się do zasilania różnego typu urządzeń elektrycznych.

Całościowy instalacji fotowoltaicznej zależy między innymi od mocy wybranej instalacji, rodzaju paneli, miejsca ich instalacji (na przykład rodzaju dachu), firmy montującej.

Wybierając rodzaj instalacji, należy kierować się jej przeznaczeniem. Zupełnie inna instalacja jest potrzebna do niewielkiego domu mieszkalnego, a inna do dużego zakładu pracy.

Przykładowe koszty związane z założeniem instalacji fotowoltaicznej to:

  • minielektrownia złożona z 20 modułów fotowoltaicznych o mocy 250 Wp – około 10000-15000 zł,
  • inwerter – około 5000-6000 zł,
  • konstrukcja aluminiowa profili – około 3000-5000 zł,
  • montaż – 4000-5000 zł,
  • rozłączniki i bezpieczniki – około 300 zł.

Ostateczna cena zależy od rodzajów poszczególnych części instalacji, a jej wybór powinien być poprzedzony konsultacją z firmą specjalizującą się w montażu instalacji fotowoltaicznej. Koszty instalacji można obniżyć dzięki skorzystaniu z dofinansowania, na przykład z programu Mój Prąd oraz uldze podatkowej. Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej na prywatny użytek dla przeciętnej rodziny to około 20 000 – 30 000 złotych.

Dodatkową zaletą jest fakt, że wszystkie koszty związane z założeniem instalacji fotowoltaicznej zwracają się już po kilku latach.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Najdroższymi elementami instalacji są panele fotowoltaiczne. Na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych:

  • panele pierwszej generacji – bardzo wydajne, ich sprawność ocenia się na około 17-20%, do tej grupy zalicza się panele grubowarstwowe;
  • panele drugiej generacji – tańsze, lecz mniej wydajne. Ich sprawność ocenia się na 10-15%. Są to panele zbudowane z krzemu amorficznego;
  • panele trzeciej generacji – najtańsze panele o umiarkowanej wydajności. Ich sprawność ocenia się na około 12%.

Wybór paneli musi być dostosowany do miejsca, w którym będą one zamontowane. Na małych powierzchniach muszą być zainstalowane panele o dużej wydajności. W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru najlepiej skorzystać z porady ekspertów.

Wróć

Call Now Button
'