Jak magazynować energię z fotowoltaiki?
Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które ma na celu ochronę środowiska. Główną przyczyną rozwoju fotowoltaiki jest także potrzeba stabilizacji sieci, która ma zwiększyć swój udział w energetyce odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika to również sposób na oszczędzanie. Dzięki panelom można wykorzystywać energię ze słońca do zasilania domu i innych budynków, zamiast korzystania z prądu sieciowego.
Energia pozyskiwana ze słońca nie zawsze jest wykorzystana w całości, gdyż zapotrzebowanie na nią w różnych porach roku jest zmienne. Niewykorzystana energia jest kierowana do sieci, skąd może być pobrana z powrotem w 80%. Jest to najbardziej efektywne rozwiązanie umożliwiające korzystanie z fotowoltaiki. Wraz z rozwojem technologii i zmniejszeniem się kosztu magazynu energii, będzie on atrakcyjny szczególnie dla konsumentów, którzy korzystają z prądu z domowej instalacji fotowoltaicznej. W przyszłości magazynowana energia może być także wykorzystana w samochodach elektrycznych.
Zalety i wady magazynowania energii
Największą zaletą magazynów energii jest fakt, że prosument może pobrać tyle energii, ile zostało wyprodukowane w jego instalacji. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają więc na duże oszczędności, ponieważ nie trzeba pobierać i dodatkowo opłacać prądu odbieranego z sieci. Systemy magazynowania sprawdzają się idealnie w miejscach z utrudnionym podłączeniem do sieci lub narażonych na częste przerwy w zasilaniu.
Wyraźną wadą systemów magazynowania energii fotowoltaicznej jest ich cena. Tego typu systemy są droższe od tych, które są podłączone do sieci, gdyż magazyny są zazwyczaj zbudowane z ogniw litowo – jonowych. Inwestycja zwróci się w przeciągu kilku lat od rozpoczęcia korzystania z systemów fotowoltaicznych.
Wyznaczone przez UE cele zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii sprzyjają tworzeniu i wdrażaniu technologii magazynowania. Fotowoltaika staje się więc coraz bardziej wydajna i dostępna dla każdego. Magazyny energii są kolejnym krokiem do transformacji energetyki i ochrony środowiska naturalnego.