Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni - Bau-Technik – Fotowoltaika, Pompy Ciepła, Klimatyzacje

Wybierz swój język
Bau-Technik – Fotowoltaika, Pompy Ciepła, Klimatyzacje
Blog
Artykuły branżowe
Wybierz swój język

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni

Data publikacji: 26-08-2024
pochmurnie pv dzialanie kopia

Panele fotowoltaiczne stały się ostatnimi czasy bardzo popularne, gdyż pozwalają na duże oszczędności na energii elektrycznej. Przetwarzają energię promieni słonecznych na prąd, który można wykorzystać do użytku domowego. Wiele osób zastanawia się jednak, czy panele fotowoltaiczne są w stanie działać w prawidłowy sposób w dni, gdy słońce nie świeci zbyt mocno.

Działanie paneli fotowoltaicznych w pochmurne dni

Najlepszą wydajność panele fotowoltaiczne są w stanie osiągnąć w temperaturze 25 stopni Celsjusza i w bezchmurny dzień. Mimo to, nawet pełne zachmurzenie lub deszcz nie spowoduje, że panele przestaną całkowicie spełniać swoje zadanie. Ogniwa fotowoltaiczne są w stanie wyłapać światło widzialne i inne fale świetlne, gdyż potrafią przebijać się przez grubą pokrywę ciężkich, pierzastych chmur. Z tego powodu instalacja może wytwarzać prąd w każdych warunkach atmosferycznych.

W niesprzyjających warunkach fotowoltaika nie uzyskuje jedynie pełni swojej mocy – efektywność instalacji wynosi wówczas od 60 do 80 procent. W przypadku, gdy słońce nie jest w ogóle widoczne na niebie, panele fotowoltaiczne działają na poziomie 10 – 20%. Instalacja przestaje pracować jedynie po zmroku, gdy nie docierają do niej żadne promienie słoneczne.

Fotowoltaika w okresie zimowym

Okresem o najniższym nasłonecznieniu jest czas od listopada do stycznia, kiedy dni są najkrótsze. Zmiana ta ma bezpośredni wpływ na wydajności paneli fotowoltaicznych. Zimą fotowoltaika produkuje znacznie mniejszą ilość energii niż w okresie letnim. Wiąże się to jednak nie tylko z krótkim czasem operowania słońca, ale także z licznymi opadami śniegu, który może przysłonić panele fotowoltaiczne. Z tego powodu w okresie zimowym ogniwa fotowoltaiczne powinno się czyścić delikatnie szczotką, aby poprawić ich sprawność i wzmocnić ich działanie. Na mniejszą efektywność instalacji fotowoltaicznej nie ma jednak wpływu niska temperatura. Paradoksalnie, chłód ma pozytywne działanie na przepływ elektronów, dzięki czemu zwiększa się wydajność ogniw słonecznych.

Poznaj nasze projekty instalacji fotowoltaicznych