Ekologiczne źródła energii w praktyce
Ekologiczne źródła energii to, innymi słowy, odnawialne źródła energii. Obecnie ludzkość korzysta głównie ze źródeł nieodnawialnych, czyli tych, które w bliskiej przyszłości po prostu się wyczerpią. Należą do nich głównie paliwa kopalniane, takie jak węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa czy uran. Największym problemem dla ludzi nie jest jednak fakt, że wkrótce paliw kopalnianych może zabraknąć, lecz to, że ich pozyskiwanie i spalanie ma fatalny wpływ na środowisko, a co za tym idzie – na nasze zdrowie. Dlatego właśnie zaczęto stawiać na ekologiczne, odnawialne źródła energii.
Dostępność różnych OZE
Wbrew pozorom odnawialnych źródeł energii jest wiele. Należą do nich między innymi słońce, wiatr, rzeki, fale morskie oraz energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym. Do tego należy dodać ciepło pozyskiwane z ziemi, czyli energię geotermalną, ciepło z powietrza, wody oraz spalania biomasy i biogazu. Chociaż energia ze słońca czy ziemi jest darmowa, jeszcze kilkadziesiąt lat temu urządzenia do jej pozyskiwania były mało popularne i bardzo drogie. W tym wieku jednak rządy wielu państw zdały sobie sprawę ze skali problemu zanieczyszczenia środowiska i rozpoczął się prawdziwy boom na inwestycje w tego typu projekty. Ceny urządzeń znacząco spadły i stały się dostępne dla przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego. Okazało się, że inwestycja w OZE opłaca się osobom prywatnym, jak i firmom, ze względu na drastycznie malejące rachunki za energię. Rozwój technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych zaczął więc rosnąć w tempie wykładniczym.
Ekologiczna energia dla domu
Coraz więcej nowo budowanych domów projektuje się tak, by korzystały z odnawialnych źródeł energii, a nie z tradycyjnych rozwiązań. Jadąc przez Polskę, coraz częściej widujemy na dachach domów panele, otowoltaiczne, pozyskujące energię z promieni słonecznych. Do ogrzewania domu chętnie wybierana jest pompa ciepła, która „przepompowuje” ciepło z ziemi lub powietrza do wnętrza domu – urządzenie ogrzewa dom nawet wtedy, gdy na zewnątrz temperatury spadają poniżej zera! Na łąkach widujemy też nowoczesne wiatraki, pozyskujące energię z wiatru, a coraz więcej krajów decyduje się na budowę elektrowni jądrowej. W 2018 roku już 11% zapotrzebowania ludzkości na energię było zaspokajane w odnawialnych źródeł energii. Możemy być pewni, że liczba ta będzie wzrastała z każdym rokiem.