Elektromobilność

Elektromobilność


Pod pojęciem elektromobilności kryją się zagadnienia związane z produkcją i użytkowaniem pojazdów elektrycznych, a także z infrastrukturą ładowania oraz kwestiami prawnymi czy społecznymi. Rozwój i popularyzacja tej koncepcji są wielkim krokiem w kierunku lepszej przyszłości. Pojazdy zasilane elektrycznie, w tym nie tylko samochody, ale i autobusy, hulajnogi czy nawet motocykle, są przyjazne dla środowiska, ponieważ cechuje je niska emisja spalin. Ich zaletą jest też cicha praca silnika, co z pewnością docenią mieszkańcy wielkich miast. Niewątpliwym plusem elektromobilności są realne oszczędności finansowe oraz pozytywny wpływ na energetyczne bezpieczeństwo kraju. Dużym plusem jest także wygoda, która wynika m.in. z możliwości jazdy samochodami elektrycznymi po buspasach. Nic więc dziwnego, że w obliczu tak wielu korzyści, liczba zwolenników e-mobilności z roku na rok rośnie. W samej Polsce pod koniec marca 2020 r. odnotowano już ok. 11 tys. zarejestrowanych samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych można stworzyć na własnym podwórku, montując panele fotowoltaiczne np. na dachu. Zamieniają one energię promieniowania słonecznego na prąd, którego wystarczy do zasilenia nie tylko auta, ale i urządzeń w gospodarstwie domowym, takich jak pralki czy lodówki. Rozwiązanie to jest i ekonomiczne, i wygodne. Samochód można podłączyć do baterii fotowoltaicznych np. w nocy, a skumulowana w tym czasie energia spokojnie wystarczy na przejazd do pracy, na zakupy czy też i w dalszą podróż w ciągu dnia. W ciągu 1 h samochód jest w stanie naładować się na ok. 100 km jazy. Jednak nawet na dłuższej trasie czy podczas wakacyjnego wyjazdu również nie należy martwić się o tankowanie. Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych nieustannie się rozwija, więc stacji jest coraz więcej i są one zlokalizowane w łatwo dostępnych miejscach, takich jak restauracje czy centra rozrywki.

Elektromobilność a oszczędności

Ponieważ elektromobilność idzie w parze z fotowoltaiką, generuje duże oszczędności, sięgające nawet ponad 10 000 zł rocznie. Stworzenie tzw. farmy słonecznej na własnym podwórku pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii narzucanych przez krajowych dostawców. Średnia domowa instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować ok. 11 500 kWh/rok, przy czym samochód elektryczny zużywa 15-20 kWh/100 km. Można więc obliczyć, że pozwala to na przejechanie ponad 50 000 km. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny Polak przejeżdża średnio znacznie mniej, bo 20 000 km rocznie, energii tej wystarczy również do zasilenia urządzeń w całym gospodarstwie domowym.

Oszczędności w skali roku przedstawiają się następująco:

  • 11 500 kWh – energia odebrana ze słońca,
  • 3 600 kWh – energia potrzebna do przejechania 20 000 km autem elektrycznym (przykładowo Volkswagenem ID.3) – oszczędności rzędu 6 496 zł w porównaniu do kosztów tankowania auta spalinowego,
  • 7 500 kWh – średnia ilość energii zużywana w statystycznym gospodarstwie domowym – oszczędności w wysokości 4 126 zł w porównaniu do zakupu prądu od operatora sieci elektrycznej,
  • 10 621 zł – całkowita oszczędność w skali roku.

Jednak niższe koszty eksploatacji samochodów elektrycznych wynikają nie tylko z tankowania. Na ich budowę składa się prawie o połowę mniej części, które mogłyby się zepsuć, niż w autach spalinowych. Ponadto w przypadku samochodów elektrycznych odchodzą też wydatki związane z wymianą filtrów i olejów. Co więcej, kierowcy mogą za darmo korzystać z miejsc parkingowych w strefach płatnego parkowania. Zniesiona została też akcyza na sprowadzanie aut elektrycznych z zagranicy.

Czy pojazdy elektryczne są naprawdę ekologiczne?

Pojazdy elektryczne zasilane są energią odnawialną, wytwarzaną z promieniowania słonecznego, która w przeciwieństwie do surowców takich jak np. węgiel brunatny, nigdy się nie wyczerpie. Ponieważ cechuje je niższa emisja CO2 niż auta spalinowe, pomagają w walce ze smogiem i zmianami klimatycznymi. Dużą zaletą aut elektrycznych jest też hamowanie rekuperacyjne, dzięki któremu klocki hamulcowe nie ścierają się tak bardzo, jak w zwykłych pojazdach, co również obniża poziom zanieczyszczeń, których aż 30% pochodzi właśnie z transportu drogowego (dane dla miast UE). Elektryczna mobilność jest więc koncepcją zdecydowanie przyjazną dla otoczenia.

Zobacz przykładowe realizacje


Bau-Technik

Bau-Technik - Gwarancja jakości

Dlaczego my?

Naszą ofertę dopasujemy do Państwa oczekiwań. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, a zlecone nam zadania realizujemy profesjonalnie i rzetelnie! Jakość i zadowolenie naszych klientów to dla nas priorytet.

Wykwalifikowana kadra

Nasza kadra to wykwalifikowany i doświadczony zespół specjalistów.

Zlecenie na czas

Wykonujemy nasze zlecenia zgodnie z założonym harmonogramem czasowym.

Złóż ofertę
Bau-Technik
Bau-Technik
Elektromobilność
Elektromobilność
  • Oferta: Elektromobilność
Dział: Obsługa klienta

Elektromobilność w Twoim domu!

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

    Zadzwoń 668001101

    Call Now Button