Panele są najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej. Umieszczone na dachu lub gruncie, mają za zadanie pochłaniać i przekształcać energię z promieni słonecznych w prąd, z którego można będzie korzystać w całym domu.

Panele fotowoltaiczne składają się z mniejszych jednostek, czyli ogniw. Jedno ogniwo najczęściej ma wymiary 15 x 15 centymetrów. W Polsce rozmiary elementów fotowoltaiki są ujednolicane, zazwyczaj jeden panel składa się z 48, 60 lub 72 ogniw. Dodatkowym parametrem jest moc pojedynczego panelu.

Rozmiar paneli należy dobrać w zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. Nasza firma proponuje nie tylko sprzedaż i montaż fotowoltaiki, ale również specjalistyczne doradztwo. Jeśli użyje się mocniejszych paneli, a tym samym bardziej wydajnych, ich niezbędna ilość będzie mniejsza. Jest to korzystna opcja dla dachów o niewielkiej powierzchni. Z drugiej strony, nawet jeśli dach jest zbyt mały, panele można zamontować bezpośrednio na gruncie. Bardzo często okazuje się, że nawet niewielka instalacja może pokryć całe zapotrzebowanie energetyczne budynku.


Jakie są pozostałe elementy fotowoltaiki?

Choć panele fotowoltaiczne stanowią główną część instalacji, są połączone z kilkoma innymi elementami. Jednym z nich jest inwerter, czyli inaczej falownik. Jest to urządzenie w kształcie skrzynki, która przekształca wygenerowany przez panele prąd stały w zmienny. Dzięki temu energia elektryczna może być spożytkowana do zasilania sprzętu elektronicznego lub połączenia z pompą ciepła. Za przepływ prądu w budynku odpowiedzialny jest system kabli i przewodów, który dostarcza energię do wszystkich pomieszczeń.

Dodatkowym elementem instalacji fotowoltaicznej są akumulatory. Ich zadaniem jest kumulowanie nadwyżki wygenerowanej energii, którą można wykorzystać w późniejszym czasie lub sprzedać do regionalnej sieci energetycznej. Wynika z tego, że montaż systemu fotowoltaiki może przynieść zyski użytkownikom. Cały system jest na tyle wydajny, że z darmowego prądu można korzystać nawet w pochmurne dni.


instalacje fotowoltaiczne w mieście

Pozostałe artykuły

Zobacz również